Πορτογαλία

Πέρασε από την Αρούκα με «καυτό» Γιόκερες και συνεχίζει αήττητη στην Πορτογαλία η Σπόρτινγκ!

Με τον Γιόκερες να πετυχαίνει το 8ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πέρασε άνετα με το επιβλητικό 3-0 από την έδρα της Αρούκα, κάνοντας το «5 στα 5» στη Liga Portugal!

Μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα θα παραμείνει για ακόμα μία εβδομάδα η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία το βράδυ της Παρασκευής (13/09) επικράτησε άνετα με σκορ 2-0 στην έδρα της Αρούκα, παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Liga Portugal.

Δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, η ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ έκανε τη «δουλειά» της στο «Estadio Municipal de Arouca», καθαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη προς το φινάλε του ματς, και πανηγύρισε έτσι την πέμπτη της τρίποντο στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Το σκορ για τα «λιοντάρια» άνοιξε στο 24ο λεπτό ο Γκονζάλβες με κοντινή κεφαλιά από ασίστ του Τρινκάο, για να έρθει στο 73' το βαρύ... πυροβολικό του συλλόγου, ο Σουηδός, Βίκτορ Γιόκερες, και από την άσπρη βούλα να κάνει το 0-2, πετυχαίνοντας το 8ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα!

Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Τρινκάο στο 80ο λεπτό, σφραγίζοντας ένα σημαντικό τρίποντο για την Σπόρτινγκ Λισαβόνας. και με