Πορτογαλία

«Άκαπνοι»… δράκοι

Δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα της Μαρίτιμο η Πόρτο, παίρνοντας απλά 1-1 και χάνοντας την ευκαιρία να κάνει το «2 στα 2» στη φετινή Superliga.

Η Πόρτο ήρθε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Μαρίτιμο, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Superliga και έχασε την ευκαιρία να σημειώσει το «2 στα 2» και να βρεθεί από νωρίς στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας τι θα κάνει την Κυριακή η Μπενφίκα κόντρα στην Αρούκα, ώστε να μην έχουν οι «αετοί» το απόλυτο και έχοντας οι "δράκοι" τους ίδιους βαθμούς με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι πήραν τον πρώτο τους βαθμό και ελπίζουν σε κάτι καλύτερο στη συνέχεια.

Η Μαρίτιμο αιφνιδίασε και προηγήθηκε με τον Εντγκαρ Κόστα, ισοφάρισαν ο «δράκοι» στο πρώτο ημίχρονο με τον Ερέρα, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις πολλές ευκαιρίες και το δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Η σύνθεση της Πόρτο: Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Μαϊκόν, Μαρκάνο, Σισοκό, Ερέρα (55’ Αντρέ), Ντανίλο Περέιρα, Ιμπούλα, Βαρέλα (55’ Τέγιο), Αμπουμπακάρ (71’ Οσβάλντο), Μπραχίμι