Super League 2

Τεσσάρα της Κηφισιάς στην ΑΕΚ Β, πρώτη απώλεια βαθμών για ΠΑΣ

Εμφατική επιστροφή στις νίκες για την Κηφισιά, που κέρδισε 4-2 την ΑΕΚ Β, σκοράροντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο! Έμεινε στο 0-0 με τη Νίκη Βόλου και άφησε δύο πόντους στα Γιάννινα ο ΠΑΣ.

Εντυπωσιακή επιστροφή στα «τρίποντα» για την Κηφισιά, η οποία επιβλήθηκε με 4-2 της ΑΕΚ Β, στο «Ζηρίνειο», για την 3η αγωνιστική του Β' ομίλου της Super League 2, ανεβαίνοντας προσωρινά πρώτη στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, με την φοβερή ατομική ενέργεια του Τετέι, από αριστερά, που έδωσε την ασίστ στον επερχόμενο Παντελίδη για το 1-0.

Η δεύτερη ομάδα της «Ένωσης» απάντησε άμεσα, καθώς από ωραίο κατέβασμα της μπάλας του Θεοδωρίδη, ο Σόσα έφυγε πανέξυπνα στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας και πέτυχε το 1-1, δύο λεπτά μετά...

Ο… χορός των τερμάτων συνεχίστηκε και η Κηφισιά πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 14’, με την συρτή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρότσα να διαμορφώνει το 2-1.

Ενώ από μια εκτέλεση φάουλ του σκόρερ, ο Μάναλης με γυριστή, ανάποδη, κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα των βορείων προαστίων, στο 21ο λεπτό!

Μάλιστα, στο 47’, ο Σόουζα εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Θεοχάρη αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας, ενώ στην επαναφορά ο Παντελίδης δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία!

Αντιθέτως, η ΑΕΚ Β μείωσε εκ νέου το σκορ στην πρώτη δικής της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 57’, με τον Σόσα να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του, με όμορφη ατομική ενέργεια.

Για να έρθει ο Σμπώκος, -που είχε περάσει αλλαγή νωρίτερα- τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της... χορταστικής αυτής αναμέτρησης και, με πλασέ, να πετύχει το 4-2, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Κηφισιά-ΑΕΚ Β 3-2, ΠΑΣ Γιάννινα-Νίκη Βόλου 0-0

Στο άλλο σημερινό ματς του πρωταθλήματος με ώρα έναρξης στις 15:00, επίσης για την 3η αγωνιστική, αλλά στον Α' όμιλο, ΠΑΣ Γιάννινα και Νίκη Βόλου έμειναν στο 0-0 στους «Ζωσιμάδες».

Καθώς από την προσπάθεια του Δούμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Τσέλιου, με αποτέλεσμα να έρθει και η πρώτη απώλεια βαθμών από πλευράς Ηπειρωτών, μετά το 2x2 στο ξεκίνημά τους, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι πήραν δεύτερη σερί ισοπαλία.