Super League 2

Λύγισε την Παναχαϊκή και συνεχίζει την… καταδίωξη η Καλαμάτα!

Το ντέρμπι της Πελοποννήσου βάφτηκε… ασπρόμαυρο με την Καλαμάτα να λυγίζει 1-0 την Παναχαϊκή, να επιστρέφει στις νίκες και πλέον στο -2 από Πανιώνιο και Κηφισιά.

Πύρρειος νίκη για την Καλαμάτα που ανεβαίνει! Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου τα βρήκε σκούρα στο ντέρμπι της Πελοποννήσου, αλλά κατάφερε να λυγίσει με σκορ 1-0 την Παναχαϊκή. Κάπως έτσι, επέστρεψε στα τρίποντα μετά από δύο κολλητές ισοπαλίες, παραμένει αήττητη και βρίσκεται πλέον στο -2 από Πανιώνιο και Κηφισιά.

Την ίδια ώρα, οι Πατρινοί συνεχίζουν να απογοητεύουν, έχοντας μόλις μία νίκη σε πέντε ματς, αλλά και τέσσερις ήττες, με τον Σούλη Παπαδόπουλο να ξεκινά τη νέα θητεία του στην Παναχαϊκή με το… αριστερό.

Με καλό πρέσινγκ και τις γραμμές της να έχουν μικρές αποστάσεις, η Παναχαϊκή δυσκόλευε αρκετά την κυκλοφορία της Καλαμάτας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην φτιάχνουν τελικές, ενώ την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με κόντρα-επιθέσεις να βρουν το προβάδισμα. Μάλιστα, ο Σούλης Παπαδόπουλος και η ομάδα του φώναξαν για πέναλτι στο 39ο λεπτό σε μονομαχία του Μπακαγιόκο με τον Κοζορώνη, με τον ρέφερι να μην συγκινείται.

Το ματς πήγαινε… καρφί για 0-0 ημίχρονο, αλλά ο Παμλίδης είχε διαφορετική άποψη. Μετά από φάση διαρκείας και μπόλικες μονομαχίες στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Έλληνα μεσοεπιθετικό, ο οποίος με άψογο τελείωμα εκτέλεσε τον Στογιάνοβιτς για το 1-0 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς.

Το γκολ αυτό βελτίωσε τον αγώνα, με την Καλαμάτα να πατά καλύτερα στο δεύτερο και να ψάχνει τον τρόπο για να διευρύνει το προβάδισμά της. Πλησίασε το δεύτερο τέρμα σε δύο περιπτώσεις αλλά τόσο ο Αλγκαρανιάζ όσο και ο Παμλίδης δεν βρήκαν για λίγο εστία, με την Παναχαϊκή στο φινάλε να προσπαθεί να πιέσει για την ισοφάριση. Το έκανε με ανορθόδοξο τρόπο, δεν τα κατάφερε και γνώρισε ακόμη μία ήττα στο πρωτάθλημα.