Super League 2

Λυτρωτής Μπαράλες με γκολάρα στο 95' και… 2Χ2 για Καλαμάτα!

Η Καλαμάτα τα... χρειάστηκε κόντρα στον Παναργειακό, αλλά χάρη στο εκπληκτικό τέρμα του Μπαράλες στο τελευταίο λεπτό πήρε τη δέυτερη νίκη της στη Super League 2 (2-1), σε ισάριθμους αγώνες.

Πολλές ευκαιρίες αλλά και ατελείωτη αστοχία για την Καλαμάτα, η οποία χάρη στον «γερόλυκο» Μπαράλες και την γκολάρα που πέτυχε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο του Παναργειακού (2-1) για την 2η αγωνιστική του Β' Ομίλου της Super League 2, ο οποίος σκόραρε στη μοναδική φάση που είχε στο παιχνίδι.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή έως το τέλος του ένας επιθετικός μονόλογος για την Καλαμάτα. Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου κυριάρχησε, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, είχε δοκάρι και χαμένο πέναλτι, ωστόσο δεν κατάφερνε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή που είχε.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10’ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση του Αλγκαρανάζ, ωστόσο ο Παναργειακός ισοφάρισε αμέσως με τον Κωστίκα στο 16’. Μια φάση, η οποία ήταν και η μοναδική που έκαναν οι φιλοξενούμενοι στον αγώνα! Και από εκεί πέρα, ξεκίνησε ένα κρεσέντο ευκαιρίων για την Καλαμάτα.

Λίγο η αστοχία και αρκετά περισσότερο ο τερματοφύλακας του Παναργειακού, Καραργύρης, στερούσαν από την Καλαμάτα το γκολ. Το οποίο εν τέλει ήρθε στο 90'+5' με τον λυτρωτή Μπαράλες, ο οποίος απένειμε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη. Με μια σουτάρα έξω από την περιοχή, ο Αργεντίνος επιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανίκητου μέχρι τότε Καραργύρη και την ομάδα του στην κορυφή της βαθμολογίας, με 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.