Super League 2

Έκανε σεφτέ ο Ηρακλής, τεσσάρα και… 2ος ο Μακεδονικός – «Διπλό» του Παναργειακού στην Τρίπολη!

Την πρώτη του νίκη πήρε ο Ηρακλής, που κέρδισε 1-0 τον Εθνικό Κεραμιδίου, ενώ ο Μακεδονικός νίκησε 34-2 την Καβάλα και πέρασε στη δεύτερη θέση του Α' ομίλου. «Αέρας» στην Τρίπολη ο Παναργειακός (1-3).

Ο Ηρακλής δυσκολεύτηκε αλλά πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην φετινή Super League 2, επικρατώντας με 1-0 του νεοφώτιστου Εθνικού Νέου Κεραμιδίου στο «Καυταντζόγλειο»!

Το γκολ που έμελλε να κρίνει τον νικητή και να χαρίσει το «τρίποντο» στον «γηραιό» ήρθε χάρη σε ένα σουτ του -κεντρικού αμυντικού- Διαμαντή, στο 73ο λεπτό.

Στο άλλο ματς του Α’ ομίλου, ο Μακεδονικός νίκησε με 4-2 της έτερης νεοφώτιστης Καβάλας στη Νεάπολη, με αποτέλεσμα να περάσει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων πριν το 20λεπτο, για να έρθει η μείωση του σκορ από πλευράς φιλοξενούμενων νωρίς στην επανάληψη.

Ο Μακεδονικός απάντησε άμεσα και πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ, με τον Γιακουμάκη να έχει ισάριθμα τέρματα, ενώ ο Μάντιτς μείωσε ξανά και ο Τοπαλίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

SL2: Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής σε Α' και Β' όμιλο

Στον Β’ όμιλο, ο Παναργειακός πέρασε από την Τρίπολη, νικώντας με 3-1 την δεύτερη ομάδα του Αστέρα, φτάνοντας τις δύο νίκες στο πρωτάθλημα, αμφότερες εκτός έδρας μάλιστα!

Όλα κρίθηκαν, ουσιαστικά, μέσα σε τρία λεπτά, καθώς οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 42’ με σουτ του Ντιαλό, ενώ ο Καμπράν έκανε το 0-2 στο 45’, με εύστοχο πέναλτι. Μάλιστα, νωρίτερα, ο Παναργειακός είχε και δοκάρι δυνατό σουτ του Τσάνι!

Οι Αρκάδες μείωσαν στο 51’ με τον Κωστέα, αλλά ο Τσιράκης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, εννιά λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Το Αιγάλεω κέρδισε με 1-0 τα Χανιά, χάρη σε ένα τέρμα του Μπάμπη στο 75’, με το «σίτι» να επιστρέφει στις νίκες μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα και τους απογοητευτικούς Κρητιοκούς να παραμένουν στην τελευταία θέση του πίνακα, με έναν πόντο μόνο.