Αγγλία

Επιστροφή στις νίκες με τρομερό Πάλμερ για Τσέλσι - Οδυνηρή ήττα για τη Γιουνάιτεντ στις καθυστερήσεις!

Η Τσέλσι επέστρεψε στις νίκες στην Premier League καθώς επικράτησε 2-1 της Νιούκαστλ με τρομερό Κόουλ Πάλμερ. Ήττα-σοκ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τη Γουέστ Χαμ (2-1), γκέλα και για την Τότεναμ!

Επιστροφή στις νίκες για την Τσέλσι στην Premier League! Η ομάδα του Έντσο Μαρέσκα επικράτησε 2-1 της Νιούκαστλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» για την 9η αγωνιστική, βγάζοντας αντίδραση μετά από δύο σερί απώλειες από Λίβερπουλ και Νότιγχαμ Φόρεστ.

Πλέον, οι «μπλε» βρίσκονται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ισοβαθμώντας στους 17 βαθμούς με την Άρσεναλ, η οποία βέβαια έχει παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, οι «καρακάξες» έμειναν στους 12 βαθμούς και τη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετρώντας πλέον πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν (ποιος άλλος;) ο Κόουλ Πάλμερ. Ο 22χρονος μεσοεπιθετικός έφτιαξε με φοβερή «κάθετη» μπαλιά στον Πέδρο Νέτο το πρώτο γκολ, αφού μετά ο Πορτογάλος είχε εύκολη δουλειά, δίνοντας «πάρε βάλε» ασίστ στον Νίκολας Τζάκσον για το 1-0 στο 19'.

Στο 32', ο Λιούις Χολ έδωσε ασίστ στον Αλεξάντερ Ίσακ, ο οποίος πλάσαρε προ κενής εστίας και ισοφάρισε. To τελικό σκορ υπέγραψε ο τρομερός Πάλμερ, που έγινε στο 47' κάτοχος της μπάλας μετά από λάθος στον χώρο του κέντρου, έκανε πολλά μέτρα με αυτή και πλάσαρε εντυπωσιακά με το αριστερό για το 2-1. Πλέον, ο o πρώην παίκτης της Σίτι μετρά 9 εμφανίσεις με 7 γκολ και 5 ασίστ στη φετινή αγωνιστική περίοδο της Premier League.

Νέα γκέλα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που συνεχίζει να παραπαίει! Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ ηττήθηκε 2-1 από τη Γουέστ Χαμ στο «London Stadium» και έμεινε στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας... πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού παρά στις θέσεις της Ευρώπης με μόλις 3 νίκες σε 9 αγωνιστικές.

Το ματς ήταν ροντέο στο πρώτο ημίχρονο, που τα είχε όλα εκτός από γκολ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» σπατάλησαν μεγάλες ευκαιρίες, με κορυφαία αυτή του Ντιόγο Νταλότ, που πέρασε τον Φαμπιάνσκι αλλά κατάφερε να αστοχήσει προ κενής εστίας. Το 0-0 του πρώτου μέρους αδικούσε τους φιλοξενούμενους, όμως στο δεύτερο άλλαξαν τα πράγματα.

Στην επανάληψη, οι αλλαγές του Λοπετέγκι έκαναν πιο επιθετικούς τους Λονδρέζους, που άρχισαν να απειλούν όλο και περισσότερο. Τελικά, τα «σφυριά» άνοιξαν το σκορ στο 74' με μπαλιά του Τζάροντ Μπόουεν, «άτσαλο» τελείωμα του Ντάνι Ίνγκς και προβολή του Κραϊσένσιο Σάμερβιλ, που είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο, προ κενής εστίας.

Η αντίδραση της Γιουνάιτεντ ήρθε άμεσα, με μία τρελή φάση στο 81'. Μετά από δύο κεφαλιές στην περιοχή της Γουέστ Χαμ, η τρίτη ήταν του Καζεμίρο, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1. To τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις. Ο Ματάις Ντε Λιχτ έκανε «άτσαλο» μαρκάρισμα στον Ντάνι Ίνγκς, κάτι που αρχικά δεν έγινε αντιληπτό από τον διαιτητή. Τελικά, μετά από παρέμβαση του VAR, το πέναλτι δόθηκε και ο Τζάροντ Μπόουεν το εκτέλεσε εύστοχα για το τελικό 2-1.

Μεγάλη «γκέλα» και για την Τότεναμ! Τα «σπιρούνια» ηττήθηκαν με σκορ 1-0 από την Κρίσταλ Πάλας στο «Σέλχαστ Παρκ» και έμειναν στους 13 πόντους, χάνοντας έδαφος στη μάχη για τα εισιτήρια του Champions League. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 6 βαθμούς και βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη με ένα πολύτιμο τρίποντο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ζαν Φιλίπ Ματετά στο 31'