Αγγλία

Την «ζαχάρωνε» καιρό η Άρσεναλ!

Δεν «πέταξε» την ευκαιρία. Η Άρσεναλ συνέχισε με φόρα στην Premier, έκανε το 4x4, νικώντας στο «Emirates» 2-1 την Έβερτον και θα δει από θέση κορυφής το ντέρμπι του Μάντσεστερ.

Συνεχίζει την… δουλειά της η Άρσεναλ. Μπορεί να δυσκολεύτηκε -και μάλιστα αρκετά- όμως η ομάδα του Βενγκέρ πήρε τη νίκη απέναντι στην Έβερτον με σκορ 2-1 κι ανέβηκε στην κορυφή, ενώ «εκκρεμεί» το ντέρμπι του Μάντσεστερ (Κυριακή, 16.05).

Οι «κανονιέρηδες» έδειχναν να καθαρίζουν εύκολα το ματς στο «Emirates». Πρώτα ο Ζιρού (36’) κι εν συνεχεία ο Κοσιελνί (38’) έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, που όμως κόπηκε στο φινάλε του ημιχρόνου, όταν ο Μπάρκλεϊ (44’) έβαλε και πάλι στο παιχνίδι τα «ζαχαρωτά».

Στο δεύτερο 45λεπτο, μπορεί να μην σημειώθηκε κάποιο τέρμα όμως οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες, ενώ ήταν καθοριστική και η συμβολή του Πετρ Τσεχ στο φινάλε για την Άρσεναλ. Με δέκα τελείωσε η Άρσεναλ, λόγω αποβολής του Μπάρι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη (90+4’).