Αγγλία

Ντίας και Σαλάχ υπέγραψαν τη νίκη στο πρώτο ματς του Σλοτ στο «Άνφιλντ»

Το «Άνφιλντ» υποδέχθηκε για πρώτη φορά σε επίσημο ματς τον Άρνε Σλοτ και το εντός έδρας ντεμπούτο του Ολλανδού συνδυάστηκε με το 2-0 της Λίβερπουλ επί της Μπρέντφορντ.

Η Λίβερπουλ έκανε το 2x2 στο νέο πρωτάθλημα της Premier League, επικρατώντας 2-0 της Μπρέντφορντ στο «Άνφιλντ» για τη 2η αγωνιστική της κορυφαίας Λίγκας του κόσμου.

Ο Άρνε Σλοτ βρέθηκε για πρώτη φορά σε επίσημο ματς στο «σπίτι» της νέας του ομάδας και η εικόνα των «κόκκινων» στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς με τους «bees» έκανε τους οπαδούς να χειροκροτήσουν και να περιμένουν ωραία πράγματα…

Η Λίβερπουλ χρειάστηκε το γκολ του Λουίς Ντίας που στο 13ο λεπτό ολοκλήρωσε υπέροχα μια αντεπίθεση που εκφράστηκε σε… 9 δευτερόλεπτα για το 1-0. Η Μπρέντφορντ κάπως προσπάθησε ν’ αντιδράσει στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος παραδόθηκε πλήρως.

Αν δεν ήταν ο Φλέκεν στην εστία της θα είχε δεχθεί πολλά περισσότερα τέρματα, αλλά τελικά το ματς έφτασε μόνο μέχρι το 2-0. Σκόρερ ήταν ο Μοχάμεντ Σαλάχ στο 70ο λεπτό από ωραία ασίστ του Ντίας.