Γαλλία

«Καταιγίδα» η Μαρσέιγ έπνιξε τη Μονπελιέ με εμφατική πεντάρα

Δεν έδειξε καθόλου έλεος η Μαρσέιγ στη Μονπελιέ και την διέλυσε μέσα στην έδρα της με το εντυπωσιακό 5-0.

Η 8η αγωνιστική της Ligue 1 έφτασε στο τέλος της με τη Μαρσέιγ να συνεχίζει να κυνηγάει τους πρωτοπόρους Παρί Σεν Ζερμέν και Μονακό. Οι Μασσαλοί είχαν μεγάλα κέφια στην έδρα της Μονπελιέ την οποία και διέλυσαν με ξεγυρισμένη πεντάρα (5-0). Χωρίς νικητή έμεινε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Τουλούζ και Ανζέ (1-1).

Ο Γουαχί έκανε νωρίς νωρίς την αρχή σκοράροντας πριν καν ολοκληρωθούν τα πρώτα 60 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης δείχνοντας τις ξεκάθαρες διαθέσεις της ομάδας του.

Ο Αρίτ στο 36’ πέτυχε το 2-0 βάζοντας γερές βάσεις για το διπλό της Μαρσέιγ. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν έμειναν εκεί, με τον Χόιμπιερ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 40ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σειρά του Γκρίνγουντ να βάλει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, με τον Άγγλο να πετυχαίνει το 4-0 στο 58ο λεπτό.

Τα πράγματα για τη Μονπελιέ έγιναν ακόμη χειρότερα στο 64’ όταν και ο Ντζότιτς άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες αντικρίζοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Ενρίκε, με τον Βραζιλιάνο να γράφει το τελικό 5-0.

Η Ανζέ μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ, με τον Νιανέ να πετυχαίνει μόλις στο 5ο λεπτό το 1-0 βάζοντας από νωρίς «φωτιά» στο παιχνίδι.

Τεράστια ευκαιρία πέταξαν οι φιλοξενούμενοι στα… σκουπίδια, όταν ο Αμπντέλι αστόχησε από τα 11 βήματα στο 60ο λεπτό.

Η Τουλούζ τιμώρησε την αστοχία της Ανζέ και στο 64ο λεπτό ο Κινγκ έφερε το παιχνίδι στα ίσα ισοφαρίζοντας σε 1-1 σκορ το οποίο έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.