Ισπανία

Αλύγιστη και με 9 η Θέλτα – Ο Ντε Φρούτος καθάρισε με ανατροπή για την Βαγιεκάνο

Αρνήθηκε να χάσει βαθμούς η Θέλτα στην έδρα της Λας Πάλμας και ας έπαιζε με 9 παίκτες (1-0). Φοβερή Ράγιο Βαγιεκάνο έφερε τα πάνω κάτω απέναντι στη Βαγιαδολίδ (2-1).

Εντυπωσιακή η 9η αγωνιστική της La Liga με τη Θέλτα να παίρνει ένα παλικαρίσιο διπλό παρά τις δύο κόκκινες απέναντι στη Λας Πάλμας επικρατώντας 1-0. Την ίδια ώρα η Ράγιο Βαγιεκάνο «άλωσε» την έδρα της Βαγιαδολίδ με σπουδαία ανατροπή δια ποδός Ντε Φρούτος για το 2-1.

Η Θέλτα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 28ο λεπτό με τον Ιγκλέσιας να εκμεταλλεύεται άριστα την σέντρα ακριβείας του Μινγκέθα και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Το παιχνίδι όμως στράβωσε πάρα πολύ για την ομάδα του Γκιράλδες καθώς στο 54’ ο Μορίμπα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από άτσαλο μαρκάρισμα. Σα να μην έφτανε αυτό ο Άσπας αντίκρισε μέσα σε τρία λεπτά και αυτός δύο ακόμη κίτρινες κάρτες στο 54’ και το 57’ με αποτέλεσμα να αποβληθεί επίσης. Με εννέα συνέχισε στο παιχνίδι η Θέλτα και κατάφερε παρόλα αυτά να φύγει με μία σπουδαία νίκη στο… σακούλι.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Βαγιαδολίδ μπήκε μπροστά στο σκορ στο 51’ με τον Αμαλά να εκτελεί απευθείας, πριν καν κοντρολάρει την μπάλα από την πάσα του Μορό και έγραψε με εντυπωσιακό τρόπο το 1-0.

Δεν μπόρεσαν να χαρούν για πολύ οι γηπεδούχοι, καθώς στο έξι λεπτά μετά ο Ντε Φρούτος εξασφάλισε λίγο χώρο για τον εαυτό του μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με ένα άπιαστο τελείωμα ισοφάρισε σε 1-1 στο 57ο λεπτό.

Ο 27χρονος Ισπανός ήταν αυτός που πραγματοποίησε και την ολική ανατροπή, καθώς στο 80’ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με ένα απλό πλασέ πέτυχε το 2-1 και έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς.