Ισπανία

«Kαθάρισε» τη Βαλένθια και την διατήρησε στον... πάτο η Ατλέτικο - Απόδραση από το Λας Πάλμας για την Μπιλμπάο

Η Ατλέτικο δεν βρήκε αντίσταση στο ματς με τη Βαλένθια την οποία και... καθάρισε 3-0 παραμένοντας στο κατόπι της Ρεάλ , ενώ νωρίτερα η Μπιλμπάο έφευγε με τεράστιο διπλό από το Λας Πάλμας (2-3).

Συνεχίζει στο κατόπι της Ρεάλ και διατήρησε στο πάτο της βαθμολογίας τη Βαλένθια η Ατλέτικο Μαδρίτης! Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε, είχε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στις «νυχτερίδες» τις οποία και καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες με σκορ 3-0 για την 5η αγωνιστική της La Liga.

Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν ανώτεροι και απείλησαν πρώτοι στο 20' με τον Σέρλοθ να απειλεί την εστία του Μαμαρντασβίλι ο οποίος έσωσε εντυπωσιακά.

Στο 39' η Ατλέτικο πήρε προβάδισμα όταν ο Γκάλαχερ αξιοποίησε την υπέροχη κάθετη πάσα του Ντε Πολ και με υπέροχο πλασέ στην δεξιά γωνία έκανε το 1-0 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο μπήκε με διάθεση να τελειώσει το ματς και στο 54' το... κλείδωσε. Ο Γκριεζμάν έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ένα φοβερό αριστερό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0.

Το κερασάκι στην τούρτα για την Ατλέτικο έβαλε ο Χούλιαν Άλβαρες ανοίγοντας λογαριασμό για την Ατλέτικο και έτσι διαμόρφωσε το τελικό 3-0!

Μεγάλη νίκη για την Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε στα Κανάρια Νησιά. Οι Βάσκοι κατάφεραν να προηγηθούν απέναντι στη Λας Πάλμας με τον Σανθέτ στο 7', ενώ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Νίκο Γουίλιαμς διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος η Μπιλμπάο έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γιαουρεγκιθάρ στο 56' γεγονός το οποίο έδωσε το δικαίωμα στη Λας Πάλμας να μειώσει δύο λεπτά αργότερα με τον Σάντρο Ραμίρες.

Ωστόσο στο 76' ο Παρέδες έδωσε και πάλι αέρα δυο τερμάτων στην Μπιλμπάο, με τον Μουνιός στο 83' να μειώνει στο τελικό 3-2 που φέρνει την Μπιλμπάο στην 8η θέση με επτά βαθμούς.