Κύπελλο Ελλάδας

Οριακή πρόκριση για Κηφισιά και ΑΕΛ - Πέταξε εκτός την Ηλιούπολη ο Καμπανιακός

Κηφισιά και ΑΕΛ εξασφάλισαν την πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου, ενώ ο Μακεδονικός απέκλεισε την Ηλιούπολη στην παράταση.

Την πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson εξασφάλισε η Κηφισιά. Η ομάδα του Σεμπάστιαν Λέτο λύγισε με 1-0 τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου, με τον Λουίς Ρότσα με φοβερή εκτέλεση φάουλ να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα και να κρίνει την αναμέτρηση.

Ζόρικη πρόκριση για την ΑΕΛ, η οποία χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Μακεδονικού, με το 90λεπτο και το έξτρα ημίωρο της παράτασης να μην βγάζει νικητή (0-0). Στη ρώσικη ρουλέτα, οι Τσουκάνης και Σιχαρουλασβίλι δεν κατάφεραν να σκοράρουν για λογαριασμό των γηπεδούχων, όπως και ο Πέδρο Λούκας. Μοναδικός παίκτης του Μακεδονικού που βρήκε δίχτυα ήταν ο Χερίδης, με τους Φατάι, Ηλιάδη και Ακόστα να σκοράρουν για την ΑΕΛ, η οποία επικράτησε με 3-1.

Τέλος, η Ηλιούπολη αποχαιρέτησε τη διοργάνωση, αφού ηττήθηκε στην παράσταση με 1-0 από τον Καμπανιακό στη Χαλάστρα, με τους γηπεδούχους να προκρίνονται στον επόμενο γύρο.