Europa League

Αντίπαλοι Ολυμπιακού: Καθάρισε την Καραμπάγκ παρότι έπαιξε με παίκτη λιγότερο από το 8' η Τότεναμ!

Παρότι έπαιξε με παίκτη λιγότερο από το 8' της εντός έδρας αναμέτρησής της με την Καραμπάγκ, λόγω αποβολής του Ντραγκούσιν, η Τότεναμ κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί (3-0) το φετινό Europa League!

Καθάρισε την Καραμπάγκ με 10 παίκτες η Τότεναμ!

Μπορεί οι Λονδρέζοι να είδαν τον Ντραγκούσιν να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα από το 8ο κιόλας λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησης τους με την Καραμπάγκ (την οποία θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στην τελευταία αγωνιστική), ωστόσο κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και τελικά να πανηγυρίσουν την άνετη νίκη με 3-0, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη League Phase του Europa League!

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 35 λεπτών, επειδή η αποστολή της Καραμπάγκ άργησε να φτάσει στο γήπεδο λόγω προβλήματος με την πολλή κίνηση στους γύρω δρόμους.

Η Τότεναμ κλήθηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο από το 8ο κιόλας λεπτό, με τον Ντραγκούσιν να αντικρίζει την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή, κάνοντας λάθος κοντρόλ και ανατρέποντας τον Ζουνίνιο όντας ο τελευταίος αμυντικός.

Ωστόσο, η ομάδα του Ποστέκογλου δεν πτοήθηκε και ήταν επιθετική στα πρώτα λεπτά, ανοίγοντας μάλιστα το σκορ στο 12', όταν ο Σαρ έκλεψε την μπάλα και ο Σολάνκε την «έσπασε» ιδανικά στον Τζόνσον, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 με όμορφο πλασέ!

Στο 18' ο Μπαϊράμοφ βγήκε στην αντεπίθεση της Καραμπάγκ, βλέποντας τον Ουντότζι να τον κόβει λίγο πριν εκτελέσει, προλαβαίνοντάς τον με απίστευτο σπριντ, ενώ στο 28' ο Τζόνσον λίγο έλειψε να σκοράρει ξανά, με το σουτ να περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία των Αζέρων. Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η Τότεναμ είχε πολύ μεγάλα ποσοστά κατοχής, με την Καραμπάγκ όμως να «αγγίζει» την ισοφάριση στο 40', με τον Ζουνίνιο να σουτάρει ελάχιστα άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (53'), η Τότεναμ βρήκε και δεύτερο γκολ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σαρ βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, «γράφοντας» με άνεση το 2-0, ενώ στο 58' η Καραμπάγκ έχασε πέναλτι, με τον Μπαϊράμοφ να το εκτελεί άσχημα πάνω από τα δοκάρια. Το 3-0 ήρθε στο 68' από τον Σολάνκε, με τους Λονδρέζους να ξεπερνούν έτσι τις δυσκολίες και να ξεκινούν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο φετινό Europa League!