Europa League

Κράτησε ζωντανό τον ΑΠΟΕΛ ο Ελ Αραμπί

Σε… σανίδα σωτηρίας του ΑΠΟΕΛ μετατράπηκε ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Χάρη σε γκολ του πρώην επιθετικού του Ολυμπιακού, οι πρωταθλητές Κύπρου περιόρισαν τη ζημιά της ήττας με 2-1 από τη Ρίγας Σκόλα.

Τις πιθανότητες του ΑΠΟΕΛ για πρόκριση στη League Phase του Europa League κράτησε ζωντανές ο Ελ Αραμπί.

Σε μια δύσκολη βραδιά για τους πρωταθλητές Κύπρου ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού έκανε διαχείρισιμη την ήττα από τη Ρίγας Σκόλα (2-1).

Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο η ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέγο είχε στριμωχτεί για τα καλά: Χάρη σε γκολ του Κουαντιό (με κοντινό πλασέ στο 31’) και πέναλτι του Ικάνιουεκς (σε χέρι του Ντβάλι) στις καθυστερήσεις.

Στο 52’ ωστόσο ο Ελ Αραμπί… μυρίστηκε το λάθος στην αντίπαλη άμυνα και πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ, αύξησε κατακόρυφα τις ελπίδες ανατροπής στη ρεβάνς.

Στα παιχνίδια που διεξάγονταν την ίδια ώρα, η Πλζεν πανηγύρισε δραματική νίκη επί της Χαρτς (1-0 με γκολ στο 96’), ενώ μεγάλο διπλό πανηγύρισε η Έλφσμποργκ στην έδρα της Μόλντε (0-1). Όσο για το ζευγάρι Λιντζ-Στεάουα Βουκουρεστίου, άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο ματς με το τελικό 1-1.