Europa League

«Τσίμπησε» βαθμό στη Ρώμη ο Βαλβέρδε, ισοπέδωσε την Μπεσίκτας ο Άγιαξ - Απίθανη επιστροφή της Πλζεν στη Φρανκφούρτη!

«Επτάψυχη» η Βικτόρια Πλζεν, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει 3-3 την Άιντραχτ με 2 γκολ στα τελευταία λεπτά. Περίπατος για τον Άγιαξ, ισόπαλες Ρόμα και Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Απίστευτη Βικτόρια Πλζεν, έμεινε όρθια στη Φρανκφούρτη κόντρα στην Άιντραχτ και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό ενόψει της συνέχειας του Europa League. Οι Τσέχοι, αν και έχαναν στο 85ο λεπτό με 2 γκολ διαφορά, κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να ισοφαρίσουν (3-3) τους «αετούς» λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης για την 1η αγωνιστική της League Phase!

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ (24/10, 19:45, στην Τούμπα) έμεινε πίσω στο σκορ, όταν ο Εκιτικέ στο 38' με ωραία ενέργεια έκανε το 1-0. Ο Σουλτς ισοφάρισε για την Πλζεν στο 41', με τον Εμπιμπέ να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην Άιντραχτ στο 62'.

Στο 67' ο Κρίστενσεν έκανε το 3-1 και όλοι πίστεψαν πως το ματς έχει τελειώσει. Ωστόσο οι Τσέχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς με τον Αντού στο 86' και τον Γιεμέλκα στο 90'+2' έφεραν την κατάσταση στα ίσα!

Την ίδια στιγμή, η Αθλέτικ Μπιλμπάο στερούσε (1-1) από τον Τζούριτς τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στον πάγκο της Ρόμα, έπειτα από το 3-0 με την Ουντινέζε.

Για ακόμα ένα ματς, πρωταγωνιστής των «τζαλορόσι» ήταν ο Ντόβμπικ, ο οποίος έχει πάρει… φωτιά, σκοράροντας σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι. Ο Ουκρανός επιθετικός, με ωραία κεφαλιά, άνοιξε το σκορ στο 32', έπειτα από σέντρα του Ανχελίνο. Η ομάδα του Βαλβέρδε, ωστόσο, ισοφάρισε στο 85' με τον Παρέδες και έφυγε με βαθμό από το «Ολίμπικο».

Τέλος, τα «μωρά» του Άγιαξ έδωσαν ένα σκληρό μάθημα στην Μπεσίκτας, η οποία παρά τις πολύ ηχηρές μεταγραφές, που έκανε το καλοκαίρι, παρουσίασε ένα πολύ κακό πρόσωπο και διασύρθηκε στο Άμστερνταμ με σκορ 4-0.

Τον χορό των γκολ άνοιξε ο 21χρονος Φιτζ-Τζιμ στο 31ο λεπτό, με τον 19χρονο Μίκα Γκοντς να διπλασιάζει τα τέρματα του Αίαντα στο 51'. Στο 55' ο Κένεθ Τέιλορ έκανε το 3-0 και ο Γκοντς, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 73', έγραψε το τελικό 4-0.