Europa League

Ξέρανε την Μπράγκα με buzzer beater η Μπόντο/Γκλιμτ - «Ντόρτια» η Γαλατάσαραϊ στην Έλφσμποργκ!

Άφησε στον τόπο την Μπράγκα η Μπόντο/Γκλιμντ! Οι Νορβηγοί με γκολ στο 94' νίκησαν 2-1 στην Πορτογαλία και προελαύνουν με τη Γαλατάσαραϊ η οποία νίκησε 4-3 την αξιόμαχη Έλφσμποργκ!

Άλωσε την Μπράγκα η Μπόντο/Γκλιμτ! Η ομάδα του Κιέτιλ Κνούτσεν, στάθηκε άψογα κόντρα στο σύνολο του Καρβαλιάλ και με ένα γκολ του Νίλσεν σε... νεκρό χρόνο πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε τρεις αγωνιστικές της League Phase του Εuropa League!

Στο... πλευρό της στην κορυφή, η Γαλατάσαραϊ που πήγε να κάνει τα εύκολα-δύσκολα! Η «τσιμπόμ» βρέθηκε να προηγείται 3-0 στο πρώτο ημίχρονο της Έλφσμπορφγκ, οι Σουηδοί επέστρεψαν μειώνοντας σε 3-2, όμως το γκολ του Αγκιούν ξεκαθάρισε την εικόνα και σφράγισε τη νίκη για τη Γαλατά που βρίσκεται στην 1η θέση με επτά βαθμούς παρά το γεγονός ότι η Έλφσμποργκ μείωσε σε 4-3.

Στο «Μουνισιπάλ» το πρώτο μέρος κύλησε με την Μπόντο/Γκλιμτ να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 0-0. Στο δεύτερο μέρος η νορβηγική ομάδα, πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 53' με ένα υπέροχο συρτό σουτ του Εβγέν πήρε προβάδισμα.

Η Μπράγκα ισορρόπησε τον έλεγχο του ματς και στο 64' ισοφάρισε με τον Νιακατέ να παίρνει το ριμπάουντ από το σουτ του Μπρούμα για το 1-1. Μάλιστα ο θηριώδης στόπερ κατάφερε με δυο κίτρινες κάρτες σε διάστημα τριών λεπτών να αποβληθεί, αφήνοντας με δέκα την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες, όμως στο 90'+4', από κόρνερ που εκτελέστηκε, ο Νίλσεν έκανε την κίνηση στο πρώτο δοκάρι και με ένα απίθανο τακουνάκι χάρισε τη νίκη στην Μπόντο/Γκλιμτ.

Τρομερό ματς στο «Αλί Σαμί Γεν» με τη Γαλατάσαραϊ να κάνει τα εύκολα, δύσκολα κόντρα στην Έλφσμποργκ! Η «τσιμπόμ» πραγματοποίησε ένα σαρωτικό ξεκίνημα στο ματς και βρέθηκε στο τέλος του πρώτου μέρους βρέθηκε να προηγείται 3-0.

Στο 28' ο Ικάρντι πήρε το ριμπάουντ από το τρομερό σουτ του Αγκιούν το οποίο πήγε στο δοκάρι και άνοιξε το σκορ ενώ δέκα λεπτά αργότερα το αυτογκόλ του Πέτερσον, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, με τον Γιλμάζ στο 44' να σκοράρει με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ για το 3-0.΄

Η αντίδραση της Έλφσμποργκ ήρθε στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, Νίκλας Χουλτ να μειώνει σε 3-1 και τον Μπαϊντού να βάζει την ομάδα του πιο... βαθιά στο ματς για το 3-2. Ωστόσο, ο Αγκιούν με ένα εκπληκτικό σλάλομ, έγραψε το 4-2, με τον Λάρσον στην τελευταία φάση του ματς να μειώνει στο τελικό 4-3.