Champions League

Ήττα… πρόκρισης για τη Μάλμε, που περιμένει τον ΠΑΟΚ

Η Μάλμε έχασε με 3-2 από την Κλάκσβικ, ωστόσο χάρη στο 4-1 του πρώτου ματς πέρασε στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, όπου θα παίξει με το νικητή του ΠΑΟΚ-Μπάνια Λούκα.

Μια… ανώδυνη ήττα γνώρισε στα Νησιά Φερόε από την Κλάκσβικ η Μάλμε και είναι εκείνη η οποία θα βρεθεί στον δρόμο του ΠΑΟΚ, αν αυτός αποκλείσει αύριο (31/07) την Μπάνια Λούκα.

Η σουηδική ομάδα έχασε με 3-2, ωστόσο, έχοντας για… παρακαταθήκη το 4-1 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Μπέρντσον, όμως η Μάλμε κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα, με τον Μπόλιν στο 13’, ενώ χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Κρίστενσεν στο 59’ πήρε και το προβάδισμα.

Η Κλάκσβικ έκανε την δική της ανατροπή, με τα δυο τέρματα του Φρέντερικσμπεργκ στο 65’ και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά… μέχρι εκεί.

Αναλυτικά, τα σημερινά αποτελέσματα στις ρεβάνς του β' προκριματικού γύρου (με μπολντ οι ομάδες που προκρίθηκαν):

Κλάκσβικ-Μάλμε 3-2

Πετροκούμπ-ΑΠΟΕΛ 1-1

Φενερμπαχτσέ-Λουγκάνο 2-1

Σπάρτα Πράγας-Σάμροκ Ρόβερς 4-2

Καραμπάγκ-Λίνκολν 5-0

Δε Νιου Σεντς-Φερεντσβάρος 1-2

Σλόβαν Μπρατισλάβας-Τσέλιε 5-0