Champions League

Διπλά κερδισμένοι «διάβολοι»

Η Μαν. Γιουνάιτεντ έκανε το καθήκον της νικώντας με ανανεωμένη σύνθεση την Οτελούλ Γκαλάτι με 2-0 στο «Ολντ Τράφορντ» για τον τρίτο όμιλο, την ώρα που η Μπενφίκα έχασε χρυσή ευκαιρία να εξασφαλίσει μαθηματικά την πρόκριση μένοντας στο 1-1 με τη Βασιλεία στο «Ντα Λουζ».

Αναλυτικά

Μόλις στο 8’ ο Βαλένσια με προβολή μετά από γύρισμα του Τζόουνς άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους διαβόλους», που δύο λεπτά μετά έχασαν τον Όουεν, που αποχώρησε με μυϊκό τραυματισμό. Έπρεπε να φτάσει το 87ο λεπτό για να «καθαρίσουν» οι πρωταθλητές τη νίκη, όταν το σουτ του Ρούνεϊ κόντραρε σε αντίπαλο και ξεγέλασε τον Γκράχοβατς καταλήγοντας στα δίχτυα για το τελικό 2-0.

szolj hozza: M1-0O

szolj hozza: M2-0O

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Φάμπιο, Φέρντιναντ, Έβανς (91’ Φράιερς), Τζόουνς, Άντερσον (80’ Παρκ), Νάνι, Βαλένθια, Ρούνεϊ, Όουεν (11’ Τσιτσαρίτο), Μπερμπάτοφ.

Οτελούλ: Γκράχοβατς, Ράπα, Σάργκι, Κοστίν, Σαλαγκεάνου, Ίλιε (53’ Φρούντζα), Άνταλ (61’ Ιόργκα), Νεάγκου, Φιλίπ, Γκιούργκιου (81’ Παράσιφ), Πένα.

Διαιτητής: Μάριο Στραχόνια (Κροατία)

Το βολέ-κεραυνός του Ροντρίγκο, που έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Ζόμερ, έβαλε τους «αετούς» σε τροχιά πρόκρισης, αλλά δεν φρόντισαν να… καθαρίσουν το ματς και στο 64’ ο Χούγκελ με σουτ μετά από γύρισμα από τα αριστερά ισοφάρισε «παγώνοντας» τις εξέδρες του «Ντα Λουζ».

szolj hozza: Rodrigo gyonyoru golja

Μπενφίκα: Αρτούρ, Μάξι Περέιρα, Λουιζάο, Γκαράι, Μάρτινς (53’ Μιγκέλ Βίτορ), Γκαϊτάν (82’ Νολίτο), Μάτιτς, Σέζαρ, Βίτσελ, Αϊμάρ (63’ Καρντόσο), Ροντρίγκο.

Βασιλεία: Ζόμερ, Σταϊνχόφερ, Άμπραχαμ, Ντράγκοβιτς, Χο, Σακίρι, Χούγκελ, Τσάκα (82’ Καμπράλ), Φράι, Ζούα (93’ Πακ), Τσίπερφιλντ (89’ Κουσούνγκα).

Διαιτητής: Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο (Ισπανία)