Πορτογαλία

Superliga: Λύτρωση στο 90’ για Μπράγκα

Τη δεύτερή της νίκη σημείωσε η Μπράγκα, αφού στην τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Πορτογαλίας επικράτησε με 2-1 της Αμαδόρα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 9’ με τον Καρντόσο, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 81’ με τον Ροντρίγκες και στις καθυστερήσεις πήραν τους τρεις βαθμούς με τον Λιντς.

Κακό είναι το ξεκίνημα που έχει πραγματοποιήσει η Μπενφίκα στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, έχοντας δυο βαθμούς μετά το πέρας δυο αγωνιστικών. Οι «αετοί» της Λισαβόνας με ανεβασμένη ψυχολογία από την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ θέλουν να κάνουν σεφτέ στις νίκες στην Superliga, αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας τη Νάσιοναλ Μαδέιρα.

Από κει και πέρα, η έτερη ομάδα της Λισαβόνας, Σπόρτινγκ εύκολα ή δύσκολα αναμένεται να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης στο εντός έδρας ματς με την Μπελενένσες. Όσον αφορά την Πόρτο, αντιμετωπίζει την Λεϊρία εκτός, έχοντας ως στόχο να κάνει το «τρία στα τρία» που θα την διατηρήσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.