Πορτογαλία

Superliga: Αγριεμένα «λιοντάρια»

Με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας να συντρίβει με 4-1 την Ακαντέμικα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» άνοιξε την Παρασκευή η αυλαία του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Τα «λιοντάρια», που την προηγούμενη εβδομάδα κατέκτησαν το Σούπερ Καπ νικώντας την Πόρτο, είχαν εύκολο έργο και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη Super Liga. Το σκορ άνοιξε στο 26ο λεπτό ο νεοαποκτηθείς Ντερλέι, ενώ στο 66’ ο μόνιμος σκόρερ της ομάδας, Λιέντσον, σημείωσε το 2-0. Στο 68’ ο Τονέλ σε μία από τις συνήθεις προωθήσεις του πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα του Μπέντο, για να μειώσουν στο 83’ οι φιλοξενούμενοι με τον Γκαϊάνο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 89’ με πέναλτι ο Ζοάο Μουτίνιο.

Η Πόρτο δοκιμάζεται στη δύσκολη έδρα της Μπράγκα, ενώ η Μπενφίκα του Κώστα Κατσουράνη φιλοξενείται από τη νεοφώτιστη Λεϊσόες.