Πορτογαλία

Κατέκτησε το Σούπερ Καπ η Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας κατέκτησε για έκτη φορά στην ιστορία της το Σούπερ Καπ Πορτογαλίας νικώντας με 1-0 την Πόρτο στον τελικό που διεξήχθη στο «Μαγκαγιάες Πεσόα», γήπεδο της Λεϊρία. . Το νικητήριο τέρμα των κυπελλούχων «λιονταριών» απέναντι στους πρωταθλητές «δράκους» σημείωσε στο 76ο λεπτό με μακρινό σουτ ο νεοαποκτηθείς Ρώσος μέσος Μαράτ Ισμαΐλοφ. Ο αγώνας αυτός ουσιαστικά αποτελεί το πρόγευμα για το πρωτάθλημα της χώρας που ξεκινά σε μία εβδομάδα.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας κατέκτησε για έκτη φορά στην ιστορία της το Σούπερ Καπ Πορτογαλίας νικώντας με 1-0 την Πόρτο στον τελικό που διεξήχθη στο «Μαγκαγιάες Πεσόα», γήπεδο της Λεϊρία. . Το νικητήριο τέρμα των κυπελλούχων «λιονταριών» απέναντι στους πρωταθλητές «δράκους» σημείωσε στο 76ο λεπτό με μακρινό σουτ ο νεοαποκτηθείς Ρώσος μέσος Μαράτ Ισμαΐλοφ. Η Πόρτο είχε τρία δοκάρια, δύο με τον Κουαρέσμα στο 18' και το 19' και ένα με τον Κάζμιερτσακ λίγο μετά την επίτευξη του γκολ της ΣΠόρτινγκ. Ο αγώνας αυτός ουσιαστικά αποτέλεσε το πρόγευμα για το πρωτάθλημα της χώρας που ξεκινά σε μία εβδομάδα.