Πορτογαλία

Superliga: Ήττα της Πόρτο στο ντέρμπι, «φωτιά» στην κορυφή

«Φωτιά» παίρνει το πρωτάθλημα της Πορτογαλίας. Η πρωτοπόρος Πόρτο ηττήθηκε στο τοπικό ντέρμπι από την Μποαβίστα με 2-1 και έτσι οι διώκτες της, Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Μπενφίκα, που μονομαχούν την Κυριακή στο «Ντα Λουζ» έχουν τη δυνατότητα να μπουν δυναμικά στη μάχη του τίτλου, αφού με νίκη πλησιάζουν στον έναν και τους δύο βαθμούς αντίστοιχα. Η Μποαβίστα αιφνιδίασε τους «δράκους» και προηγήθηκε με τον Σίλβα στο 15’, ενώ στο 51’ ο Ζε Μανουέλ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Ζεσουάλδο Φερέιρα απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα με την αποβολή του Ζέιλε στο 70’ και τρία λεπτά αργότερα ο Λούτσο Γκονζάλες με χτύπημα πέναλτι μείωσε σε 2-1. Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, ωστόσο δεν κατάφεραν να φτάσουν ούτε καν στην ισοφάριση και έτσι έμειναν στους 62 βαθμούς, δίνοντας ελπίδες για τίτλο στις δύο ανταγωνίστριες ομάδες από τη Λισαβόνα. Στο άλλο ματς του Σαββάτου, η Μπελενένσες επιβλήθηκε της Μπέιρα Μαρ με 2-0.

Το ματς της αγωνιστικής

Κυριακή 29/4

Μπενφίκα-Σπόρτινγκ

Πολύ μεγάλο παιχνίδι στο «Ντα Λουζ», εκεί όπου η Μπενφίκα υποδέχεται την Σπόρτινγκ στο ντέρμπι της Λισσαβόνας. Τα «λιοντάρια» βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και με δεδομένο ότι στα εκτός έδρας παιχνίδια δεν έχουν γνωρίσει ακόμα την ήττα, το ίδιο θα επιδιώξουν και απέναντι στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Από την άλλη πλευρά, η παρέα του Σιμάο και του Μίκολι με κάποιες γκέλες εκτός προγράμματος έπεσε στην 3η θέση και πλέον δεν έχει άλλα περιθώρια για απώλειες βαθμών άμα θέλέι να ελπίζει σε κατάκτηση του τίτλου.