Πορτογαλία

Superliga: Νίκη παραμονής για Ακαντέμικα

Τη σημαντικότερη νίκη στην προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία σημείωσε τη Δευτέρα η Ακαντέμικα, η οποία νίκησε εκτός έδρας την Μπελενένσες με 2-1 και απομακτύνθηκε προσωρινά από τις επικίνδυνες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Παράλληλα, δυσκόλεψε το έργο των γτηπεδούχων για την έξοδο στην Ευρώπη, αφού πλεόν η «Μπέλε» έμεινε τέσερις βαθμούς πίσω από την τέταρτη θέση και τις Λεϊρία και Μπράγκα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Αλβάρεζ στο 71’, για να δεχτούν την ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα από τον Νιβάλντο. Το «χρυσό» γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσε στο 86’ ο Λίνο.