Πορτογαλία

Superliga: Ήττα-σοκ για την Πόρτο, πλησίασε η Σπόρτινγκ

Εντός έδρας ήττα σοκ με 1-0 από την Αμαδόρα υπέστη η Πόρτο σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος και έτσι η Σπόρτινγκ Λισαβόνας που συνέτριψε με 5-1 τη Νασιονάλ Μαδέιρα μείωσε στους τρεις βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά.

Οι «δράκοι» έχασαν για δεύτερη συνεχή αγωνιστική και τρίτη συνολικά στη σεζόν χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Ανσέλμo στις καθυστερήσεις. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα των πρωταθλητών-που έπαιζαν χωρίς τους τιμωρημένους Κουαρέσμα και Πέπε-από τον Οκτώβριο του 2005. Η Σπόρτινγκ αν και βρέθηκε να χάνει στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης από το τέρμα του Μπρούνο Αμάρο, αντεπιτέθηκε στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα και έφτασε στην επιτυχία με τέσσερα γκολ του Ουρουγουανού φορ Κάρλος Μπουένο και ένα του Λιέντσον, ο οποίος αστόχησε και σε πέναλτι στο 62’. Τα «λιοντάρια» έφτασαν τους 37 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Πόρτο και έναν περισσότερο από την τρίτη Μπενφίκα, που την Παρασκευή έμεινε στο 0-0 στο «Ντα Λουζ» κόντρα στη Μποαβίστα.