Πορτογαλία

Superliga: Δύσκολες νίκες για Πόρτο, Σπόρτινγκ

Η Πόρτο επικράτησε της Μπελενένσες με 1-0 εκτός έδρας και διατηρήθηκε στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος, αφού μετά από 11 αγωνιστικές έφτασε τους 28 βαθμούς. Το γκολ των «δράκων» στη νίκη τους επί της Μπελενένσες σημείωσε στο 42’ ο Πόστινγκα. Σε απόσταση δύο βαθμών από την Πόρτο βρίσκεται η Σπόρτινγκ Λισαβόνς, που χρειάστηκε ένα τέρμα του Ρόνι στο 88ο λεπτό για να πάρει τη νίκη με 1-0 επί της Ναβάλ εκτός έδρας. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Καρλίτος. Η Μπενφίκα βρίσκεται στην τρίτη θέση με 19 βαθμούς, αλλά κι έναν αγώνα λιγότερο. Οι «αετοί» το Σάββατο νίκησαν με 2-1 τη Μαρίτιμο με τον Κώστα Κατσουράνη να πετυχαίνει στο 65ο λεπτό το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με το παιχνίδι Σετουμπάλ-Μπράγκα.