Πορτογαλία

Superliga: Πάντα πρώτη η Πόρτο

Στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος παρέμεινε η Πόρτο, αφού στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η ένατη αγωνιστική τη Δευτέρα, επιβλήθηκε της Σετουμπάλ εκτός έδρας με 3-0. Οι «δράκοι» έφτασαν στη νίκη με συνοπτικές διαδικασίες, αφού προηγήθηκαν στο 4’ με τον Λισάντρο Λόπεζ και διπλασίασαν τα τέρματά τους δύο λεπτά αργότερα με τον Έλντερ Πόστιγκα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ρικάρντο Κουαρέσμα στο 76ο λεπτό της συνάντησης. Με τη νίκη αυτή οι πρωταθλητές έφτασαν στους 22 βαθμούς.

Στον αγώνα που είχε προηγηθεί η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» της Μπράγκα με 3-0 και έφτασε στους 20 βαθμούς παραμένοντας στη δεύτερη θέση. Τα «λιοντάρια» είχαν σημαντική βοήθεια από τους φιλοξενούμενους, αφού τα δύο πρώτα τους τέρματα προήλθαν από αυτογκόλ (12’ και 32’). Ο Αλεκσάντρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 63’, ενώ στο 81ο λεπτό η Μπράγκα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νεμ.