Πορτογαλία

Superliga: Αυτοκτονία για τη Σπόρτινγκ

Με ένα χορταστικό παιχνίδι άνοιξε η αυλαία της όγδοης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Μπέιρα Μαρ και Σπόρτινγκ Λισαβόνας ήρθαν ισόπαλες 3-3 μετά από έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζονται δις από τον ίδιο παίκτη στα τελευταία πέντε λεπτά!

Με ένα χορταστικό παιχνίδι άνοιξε η αυλαία της όγδοης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Μπέιρα Μαρ και Σπόρτινγκ Λισαβόνας ήρθαν ισόπαλες 3-3 μετά από έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζονται δις από τον ίδιο παίκτη στα τελευταία πέντε λεπτά! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπούμπα στο 15’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν με 2-1 με τέρματα των Αλεξάντρο και Τζάλο στο 57’ και το 81’ αντίστοιχα. Η Μπέιρα Μαρ ισοφάρισε στο 86’ με τον Μπούμπα, ο Λιέντσον έδωσε νέο προβάδισμα στο 89’ στη Σπόρτινγκ, αλλά στις καθυστερήσεις ο Μπούμπα χτύπησε για τρίτη φορά και ισοφάρισε διαμορφώνοντας το τελικό 3-3. Ο βαθμός της ισοπαλίας έφερε τη Σπόρτινγκ στην κορυφή με 17 βαθμούς, ωστόσο μόνο ικανοποιημένη δεν θα πρέπει να είναι αφού έχασε τους τρεις βαθμούς, από μια ομάδα που μάχεται για τη σωτηρία της. Το Σάββατο δεσπόζει το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην Πόρτο και τη Μπενφίκα στο «Ντραγκάο».