Πορτογαλία

Superliga: Στην κορυφή Σπόρτινγκ και Πόρτο

Συγκάτοικοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Πορτογαλίας είναι η Πόρτο και η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας. Τα «λιοντάρια» επικράτησαν την Κυριακή εκτός έδρας με 1-0 της Εστρέλα Αμαδόρα και έπιασαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας τους «δράκους», που το Σάββατο νίκησαν εύκολα με 3-0 τη Μαρίτιμο. Το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Πάουλο Μπέντο σημείωσε ο Τονέλ στο 45΄. Η Σετούμπαλ επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Ντεσπορτίβο Αβες, που ακόμα παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ με το ίδιο σκορ η Νασιονάλ Μαδέιρα επιβλήθηκε της Μπελενένσες. Τέλος, ισόπαλες 1-1 ήρθαν Πάκος Φερέιρα και Ακαντέμικα Κόιμπρα. Την «αυλαία» της 6ης αγωνιστικής «κλείνει» το παιχνίδι της Δευτέρας ανάμεσα στην Μποαβίστα και τη Ναβάλ.

Τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε την Κυριακή η Σετούμπαλ, που επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Ντεσπορτίβο Αβες, η οποία ακόμα παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λουρένκο στο 58΄, όμως δύο λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκαν με γκολ του Καρβάλιο. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Ριμπέιρο στο 82΄. Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Νασιονάλ Μαδέιρα της Μπελενένσες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Φερνάντεζ στο 16΄, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκαν με τέρμα του Αλβιμ. Τους τρεις πόντους στη Νασιοναλ έδωσε ο Αμάρο στο 57΄.Στο άλλο παιχνίδι της Κυριακής, Πάκος Φερέιρα και Ακαντέμικα Κόιμπρα ήρθαν ισόπαλες 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μιγκέλ στο 26ο λεπτό, ενώ για τους γηπεδούχους ισοφάρισε με πέναλτι ο Κάρλος στο 87΄.

Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε η σαββατιάτικη αναμέτρηση του «Ντραγκάο», ανάμεσα στην Πόρτο και τη Μαρίτιμο. Οι πρωταθλητές, παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, επικράτησαν με 3-0 των φιλοξενούμενων στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Τα γκολ για τους νικητές, πέτυχαν οι Πόστιγκα (34’, 84’) και Γκονζάλες (62’), κάνοντας παράλληλα και όλο το επιθετικό παιχνίδι των «δράκων».

Επιβλητική εμφάνιση και νίκη από τη Μπενφίκα, που συνέτριψε το Σάββατο με 4-0 εκτός έδρας την Ουνιάο Λεϊρία. Ο Φαμπρίτσιο Μικολι με δύο γκολ στο 31' κα το 44' έθεσε τις βάσεις για τη νίκη των "αετών", ενώ Νούνο Γκόμες στο 63' και Σιμάο με πέναλτι στο 66' ολοκλήρωσαν το έργο. Ο Κώστας Κατσουράνης ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 72' από τον Μπέτο, ενώ ο Καραγκούνης δεν έπαιξε λόγω τραυματισμού.

Η Μπράγκα την Παρασκευή στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, επικράτησε εκτός έδρας της Μπέιρα Μαρ με 3-0 και έφτασε τους 13 βαθμούς. Το σκορ για τους νικητές άνοιξε μόλις στο πρώτο λεπτό ο Ζόρζε, ενώ στο δεύτερο μέρος Βέντερ (57’) και Ρικάρντο (70’) σφράγισαν τη νίκη για τους φιλοξενούμενους, αφήνοντας τη γηπεδούχο στους πέντε βαθμούς.

Την αυλαία της 6ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος «κλείνει» με το παιχνίδι της Δευτέρας ανάμεσα στην Μποαβίστα και στη Ναβάλ.