Πορτογαλία

Superliga: Νίκη οι «αετοί» με «τυπάρα»

Νίκη για την Μπενφίκα απέναντι στην Άβες με 4-1 με τον Καραγκούνη να έχει πολύ καλή απόδοση και να πετυχαίνει και το τέταρτο γκολ των «αετών» της Λισσαβόνας. Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας: Mαρίτιμο-Αμαδόρα 2-1, Ακαδέμικα-Νασιονάλ 1-3. Το πρόγραμμα κλείνει την Κυριακή με τις αναμετρήσεις: Σπόρτιγκ Λισσαβόνας-Λειρία, Σετουμπάλ-Πάκος Φερέιρα και Μπράγκα-Πόρτο.

Μπενφίκα-Άβες 4-1

Η Μπενφίκα προηγήθηκε μόλις στο 19ο λεπτό με τον Πάολο Ζόρζε, όμως η Άβες ισοφάρισε γρήγορα στο 27ο λεπτό με τον Ανουνσιασάο. Οι «αετοί» θα ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ στο 50ο λεπτό με τον Νούνο Γκόμεζ. Ο Σιμάο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1. Το τελικό 4-1 θα διαμορφώσει ο Καραγκούνης στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο 30χρονος μέσος ήταν και πάλι από τους κορυφαίους της Μπενφίκα. Ο έτερος έλληνας ποδοσφαιριστής Κώστας Κατσουράνης ξεκίνησε βασικός αλλά αντικαταστάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο από τον Ρούι Κόστα.