Πορτογαλία

Και ανατροπή και προβάδισμα η Μπράγκα

Προβάδισμα –έστω και μικρό- για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Πορτογαλίας πήρε η Μπράγκα. Νίκησε 2-1 την Πόρτο στην έδρα της στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των 16.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα το παιχνίδι. Η Πόρτο με τον Μαγκαλα άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό και φάνηκε να είναι ικανή να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι και τέλος.

Ωστόσο τα πάντα άλλαξαν στο 73ο λεπτό. Η αποβολή του Κάστρο άλλαξε τις ισορροπίες και έδωσε την ευκαιρία στη Μπράγκα για να αντεπιτεθεί. Ο Ντανίλο στο 74ο λεπτό με αυτογκόλ ισοφάρισε για την Μπράγκα η οποία πέρασε και μπροστά στο σκορ λίγα λεπτά αργότερα.

Στο 80ο λεπτό ο Έντερ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 το οποίο καλείται να υπερασπιστεί η Μπράγκα στο Πόρτο για να περάσει στην επόμενη φάση.