Πορτογαλία

Superliga: Σκαρφάλωσε δεύτερη η Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα σοκ που γνώρισε την περασμένη εβδομάδα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» από την Πάσος Φερέιρα. Τα «λιοντάρια» επικράτησαν εκτός έδρας με 2-0 της Ντεπορτίβο Άβες με τέρματα των Αλεξάντρο (14’) και Τονέλ (81’), έφτασαν τους 9 βαθμούς και φιγουράρουν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Στραβοπάτησε η Μπράγκα, που έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Εστρέλα Αμαδόρα, ενώ ίδιο ήταν το αποτέλεσμα και στον αγώνα Μπελενένσες-Ναβάλ. Την Κυριακή Μποαβίστα και Ακαντέμικα ήρθαν ισόπαλες 2-2, ενώ η Νασιονάλ Μαδέιρα επιβλήθηκε της Σετούμπαλ με 1-0.

Στους αγώνες της Παρασκευής, μόνη η Πόρτο επικράτησε εύκολα με 3-0 της Μπέιρα Μαρ, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 4ης αγωνιστικής της Superliga και παρέμεινε στην κορυφή έχοντας μόνο νίκες. Τα γκολ των «δράκων» πέτυχαν οι Πόστιγκα (54΄), Λισάντρο (73΄) και Ταρικ (90΄). Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Μπενφίκα αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 με την Πάκος Φερέιρα, ενώ το μοναδικό τέρμα της πέτυχε ο Κώστας Κατσουράνης στο 24ο λεπτό μετά από σέντρα του Πάμπλο Ζόρζε. Οι "αετοί", με τους οποίους αγωνίστηκε ως βασικός και ο Καραγκούνης, δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις (92'), εώ από το 53' αγωνίζονταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λέο με δεύτερη κίτρινη κάρτα λόγω διαμαρτυρίας.