Γενικά

Μια… άλλη Βοσνία (video)

Σε τέσσερα επίσημα παιχνίδια στα προκριματικά του Μουντιάλ η Βοσνία Ερζεγοβίνη έχει πετύχει 15 τέρματα. Ωστόσο, στο φιλικό με την Αλγερία πέτυχε μόλις ένα και μάλιστα με πολύ ζόρι στο τελευταίο λεπτό. Η έτερη ομάδα στον όμιλο της Εθνικής, Σλοβακία ηττήθηκε… για πλάκα με σκορ 3-0 από την Τσεχία.

Η εντυπωσιακοί Βόσνιοι δεν εμφανίστηκαν στο γήπεδο, καθώς χρειάστηκαν τον Σβράκα στο 90’ για να έρθει να δώσει την φιλική νίκη με το τελικό 1-0. Βέβαια, συνεχίζει να διατηρεί το αήττητο της από τα προκριματικά, όπου ακόμα δεν έχει ηττηθεί.

Η άλλη αντίπαλος της Ελλάδας για μια θέση στη Βραζιλία, προβλημάτισε εξίσου. Ο Λαφάτα των Τσέχων μόλις στο 8’ είχε ήδη σημειώσει δύο γκολ για το 2-0 υπέρ της εθνικής του. Στο 73’ ήρθε ο Ντοκάλ για να κάνει το τελικό 3-0 και να δώσει ένα… μάθημα στους Σλοβάκους.