Πορτογαλία

Superliga: Νέα ήττα η Μποαβίστα, με το... δεξί ο Κονσεϊσάο

Τη δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε την Τρίτη η Μποαβίστα, που έχασε με 1-0 από την Σετούμπαλ στο «Μπονφίμ», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Superliga. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Ζούλιεν στο 51ο λεπτό. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους γηπεδούχους στο φετινό πρωτάθλημα, που, μάλιστα, ήρθε στο ντέμπουτο του νέου τεχνικού της ομάδας, Αντόνιο Κονσεϊσάο.

Η Πόρτο ήταν η μεγάλη κερδισμένη της τρίτης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος, αφού μετά τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας που το βράδυ του Σαββάτου γνώρισε εντός έδρας ήττα-σοκ από την Πάσος Φερέιρα με 1-0, θύμα έκπληξης έπεσε και η Μπράγκα, η οποία επίσης ηττήθηκε στο σπίτι της από την Λεϊρία με το ίδιο σκορ, σε αγώνα που έγινε το βράδυ της Δευτέρας. Έτσι Σπόρτινγκ και Μπράγκα δεν μπόρεσαν να φτάσουν στις τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και έμειναν στους έξι βαθμούς, σε αντίθεση με τους «δράκους» που με την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ναβάλ την Κυριακή απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής. Το γκολ που υποχρέωσε τη Μπράγκα στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε στο 9’ ο Σέζαρ.