Πορτογαλία

Με την τέταρτη…

Χρειάστηκε τέσσερις εντός έδρας απόπειρες για να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη μπροστά στο κοινό της η Γκιμαράες, που επικράτησε με 2-1 της Σετούμπαλ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της έβδομης αγωνιστικής στην Πορτογαλία.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Λουίζ της Σετούμπαλ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα στο 45’, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, τον δρόμο προς τα αποδυτήρια πήρε ο Σουντάνι για λογαριασμό της Γκιμαράες.

Οι γηπεδούχοι… προσαρμόστηκαν πιο γρήγορα στις ειδικές συνθήκες του παιχνιδιού, ανοίγοντας το σκορ στο 49ο λεπτό με τον Τοσκάνο.

Το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μεγιόνγκ στο 65’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια αλλά ο Ριμπέιρο με νέο πέναλτι (για τους γηπεδούχους αυτή τη φορά), έδωσε την μεγάλη νίκη στην ομάδα του που έφτασε τους 11 βαθμούς, «σκαρφαλώνοντας» στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος.