Πορτογαλία

«Αυτοκτονία» για Κονσεϊσάο

Η Ολιανένσε του Σέρτζιο Κονσεϊσάο έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει την νίκη της αγωνιστικής στην έδρα της Μπράγκα, αφού παρότι βρέθηκε προηγούμενη με 4-2, ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από τον Ντουγκλάο. Εκτός έδρας νίκες για Ζιλ Βιθέντε και Ρίο Άβε, ισοπαλία ανάμεσα σε Σετούμπαλ και Πάσος Φερέιρα.

Εκτός έδρας νίκες για Ζιλ Βιθέντε και Ρίο Άβε, ισοπαλία ανάμεσα σε Σετούμπαλ και Πάσος Φερέιρα.

Η Ολιανένσε έκανε φοβερό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 5’ με τον Αμπντί αλλά ισοφαρίστηκε γρήγορα (10’) από τον Μπαρμπόσα. Παρόλα αυτά με δύο γκολ του Ιβανίλντο στο 26’ και στο 36’, οι φιλοξενούμενοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 3-1.

Ο Ντουγκλάο μείωσε εκ νέου για την Μπράγκα στο 48ο λεπτό αλλά το αυτογκόλ του Αμορίμ στο 55’ διαμόρφωσε το 2-4. Το γκολ του Έντερ στο 81’ μεγάλωσε ακόμα περισσότερο την πίεση στην περιοχή των φιλοξενούμενων που τελικά δεν άντεξαν και ισοφαρίστηκαν από τον Ντουγκλάο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μεγάλα «διπλά» από Ζιλ Βιθέντε (1-0 την Νασιονάλ) και Ρίο Άβε (3-1 την Εστορίλ). Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ Σετούμπαλ και Πάσος Φερέιρα (0-0).