Πορτογαλία

Στον τελικό η Ακαδέμικα!

Το εισιτήριο για τον τελικό του Πορτογαλικού Κυπέλλου τσέκαρε η Ακαδέμικα. Ήρθε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με την Ολιβεϊρένσε και σε συνδυασμό με την νίκη 1-0 στο πρώτο παιχνίδι πήρε την πρόκριση στον τελικό του θεσμού εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Νασιονάλ – Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Ο Κλεμέντε στο 18ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, και μόλις δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Μαρίνιο. Ο Αντριάνο ευστόχησε σε πέναλτι στο 28ο λεπτό δίνοντας το προβάδισμα και πάλι στη Ολιβεϊρένσε.

Στο 56ο λεπτό όμως η Ακαδέμικα ισοφάρισε σε 2-2 με τον σκόρερ και πάλι τον Μαρίνιο.