Πορτογαλία

Φιλική ήττα για τη Μπενφίκα, βασικοί οι Έλληνες

Την πρώτη τους ήττα, έστω και αν ήταν σε φιλικό αγώνα, γνώρισαν Κώστα Κατσουράνης και Φερνάντο Σάντος. Η Μπενφίκα ηττήθηκε με 3-2 από τη Σιόν σε φιλική αναμέτρηση, με τον Έλληνα μέσο να αγωνίζεται για 72 λεπτά και να δέχεται κίτρινη κάρτα στο 32’ προτού αντικατασταθεί στο 72’ από τον Καριάκα. Ο «παλιός» Γιώργος Καραγκούνης αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο με τους «αετούς» της Λισαβόνας και αντικαταστάθηκε από τον Πάουλο Ζόρζε. Η ελβετική ομάδα προηγήθηκε με 2-0 με τέρματα των Ζοάο Πίντο (3’) και Ομπράντοβιτς (39’), ενώ το τρίτο της τέρμα σημείωσε ο Βιργκίλε στο 81’. Η Μπενφίκα μείωσε δύο φορές με τους Μαντόρας (43’) και Ρουί Κόστα (83’).