Πορτογαλία

Και τώρα κούπα!

Σε ένα γεμάτο ημιτελικό με εφτά γκολ, ανατροπές στο σκορ και μια αποβολή, η Πάσος Φερέιρα πήρε την πρόκριση για τον τελικό του πορτογαλικού Λιγκ Καπ, στον οποίο θα αντιμετωπίσει την Μπενφίκα, αποδεικνύοντας ότι μπορεί να κατακτήσει το τρόπαιο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με τον Μαϊκόν, για να ισοφαρίσει δέκα λεπτά αργότερα ο Μπαρσέλος. Η Πάσος Φερέιρα πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 40ο λεπτό με τον Πίτσι, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο μέρος με αυτό το σκορ, αφού ο Αλμπέρτο στο 43΄διαμόρφωσε το 2-2.

Με ένα εκρηκτικό εξάλεπτο στις αρχές του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι πήραν σαφές προβάδισμα πρόκρισης αφού κατάφεραν να πετύχουν δυο γκολ στο 50΄ με τον Ροντόν και στο 56ο λεπτό με τον Πίτσι να σκοράρει για δεύτερη φορά.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 85΄με τον Τζεντίλ. Δυο λεπτά αργότερα, η Πάσος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, όταν ο Μαϊκόν πήρε πρόωρα τον δρόμο για τα αποδυτήρια. Αυτό δεν στοίχισε στην ομάδα του, η οποία πήρε την πρόκριση.

Στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Μπενφίκα, η οποία απέκλεισε την Σπόρτινγκ Λισαβόνας με νίκη 2-1.