Πορτογαλία

Superliga: Αίσιο τέλος… για τα «λιοντάρια»

Σε βραδιά «θρίλερ» εξελίχτηκε η τελευταία αγωνιστική στο πορτογαλικό πρωτάθλημα. Η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας με γκολ του Μουτίνιο στο 22ο λεπτό, επικράτησε με 1-0 της Μπράγκα στο «Ζοζέ Αλβαλάδε» και «καπάρωσε» την 2η θέση. Με τη νίκη τους αυτή τα «λιοντάρια», πήραν την απευθείας έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Μεγάλο «κάζο» για την Μπενφίκα, που ηττήθηκε με 3-1 από την αδιάφορη Πάκος Φερέιρα, πράγμα που σημαίνει πως θ’ αγωνισθεί στα προκριματικά του Αυγούστου στη μεγαλύτερη διασυλλογική διοργάνωση.

«Συντριβή» και υποβιβασμός για τη Ρίο Άβε, μετά την ήττα της με 5-2 από τη Λεϊρία. Στη δεύτερη κατηγορία θ’ αγωνίζεται τη νέα σεζόν η Γκιμαράες, μετά την εντός έδρας «γκέλα» με 1-0 από την Αμαδόρα. Γκολ και θέαμα στην αναμέτρηση Ακαντέμικα-Μαριτίμο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά σε 2-2. Σ’ ένα αδιάφορo για τους γηπεδούχους παιχνίδι, η Ζιλ Βιθέντε επικράτησε με 1-0 της Μπελενέσες και την έριξε κατηγορία, ενώ με το ίδιο σκορ η Ναβάλ, πέρασε από την έδρα της «καταδικασμένης» και ουραγού Πεναφιέλ.

Στις αναμετρήσεις του Σαββάτου, μεγάλο «σασπένς» υπήρξε για την «μάχη» της 5ης θέση. «Τυχερή» της υπόθεσης η Νασιονάλ που ήρθε ισόπαλη με 1-1 με τη Μπελενέσες και βγήκε στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Στο μεγάλο ντέρμπι του Οπόρτο, Μποαβίστα και Πόρτο μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο μεταξύ τους 1-1. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν στο 20’ με τον Λισάντρο Λόπεζ, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το ματς στα ίσια με τον Ζόρζε.