Πορτογαλία

Superliga: «Γκέλα» για Μπενφίκα

Ισόπαλη 1-1 ήρθε η Μπενφίκα στην έδρα της Νασιονάλ χάνοντας σημαντικό «έδαφος» στη «μάχη» για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Ο Μίκολι «άνοιξε» στο 47’ το σκορ για τους «αετούς» της Λισαβόνας αλλά ο Φερνάντες ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα. Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 32ης αγωνιστικής του Πορτογαλικού πρωταθλήματος, η Ζιλ Βιθέντε νίκησε 1-0 τη Ρίο Άβε, η Μαρίτιμο επικράτησε 1-0 στην έδρα της Σετουμπάλ ενώ χωρίς νικητή έληξαν οι αναμετρήσεις, Πάκος Φερέιρα – Μπελενένσες 1-1 και Λεϊρία – Αμαδόρα 1-1. Χωρίς τέρματα (0-0) έληξε το παιχνίδι Σπόρτιγκ – Ναβάλ. Η 32η ημέρα ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα με τον αγώνα Ακαντέμικα – Μπράγκα 0-3.