Πορτογαλία

Superliga: «Γκέλα» για τα «λιοντάρια»

Στο μηδέν «κόλλησε» η Σπόρτινγκ στην έδρα της Αμαδόρα, δείχνοντας πως δεν έχει συνέλθει από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Πόρτο και την απώλεια του τίτλου. Στους δύο βαθμούς μείωσε τη διαφορά της από τα "λιοντάρια" η Μπενφίκα που νίκησε 2-0 τη Μποαβίστα. Σπουδαία νίκη στον «αγώνα» που κάνει για την παραμονή της, πέτυχε η Γκιμαράες, που επικράτησε στην έδρα της με 3-1 της Πεναφιέλ. «Σαρωτική» η Ζιλ Βιθέντε, «διέλυσε» με 4-1 την Ναβάλ στο γήπεδό της και ανέβηκε στη 8η θέση του πρωταθλήματος. Με το ίδιο σκορ, η Ακαντέμικα συνέτριψε τη Ρίο Άβε και την «βύθισε» ακόμη περισσότερο.

Στο μηδέν «κόλλησε» η Σπόρτινγκ στην έδρα της Αμαδόρα, δείχνοντας πως δεν έχει συνέλθει από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Πόρτο και την απώλεια του τίτλου. Στους δύο βαθμούς μείωσε τη διαφορά της από τα "λιοντάρια" η Μπενφίκα που νίκησε 2-0 τη Μποαβίστα. Το σκορ άνοιξε για τους "αετούς" με αυτογκόλ ο Τιάγκο Περέιρα στο 53', ενώ στο 84' ο Πέδρο Μαντόρας έκανε το 2-0. Ο Γιώργος Καραγκούνης αγωνίστηκε ως βασικός, αλλά μόνο για ένα ημίχρονο, αφού με το ξεκίνημα της επανάληψης στη θέση του πέρασε ο Ζεοβάνι.

Σπουδαία νίκη στον «αγώνα» που κάνει για την παραμονή της, πέτυχε η Γκιμαράες, που επικράτησε στην έδρα της με 3-1 της Πεναφιέλ. «Σαρωτική» η Ζιλ Βιθέντε, «διέλυσε» με 4-1 την Ναβάλ στο γήπεδό της και ανέβηκε στη 8η θέση του πρωταθλήματος. Με το ίδιο σκορ, η Ακαντέμικα συνέτριψε τη Ρίο Άβε και την «βύθισε» ακόμη περισσότερο.

Άλλη μια νίκη που την έφερε πιο κοντά στον τίτλο πήρε η Πόρτο, που επικράτησε με 1-0 της Λεϊρία στο "Ντραγκάο", συνεχίζοντας την ξέφρενή της πορεία. To γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Αντριάνο στο 44ο λεπτό, ενώ για τα 10 τελευταία λεπτά αγωνίσθηκαν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Λούτσο Γκονζάλες. Μετά τη νέα νίκη των "δράκων", κρίθηκε σ’ ένα μεγάλο βαθμό ο τίτλος στην Superliga. Έτσι, τα βλέμματα πλέον «στρέφονται» στην ομάδες που «παλεύουν» για τη σωτηρία. Το παιχνίδι που κλείνει την αγωνιστική, διεξάγεται την Δευτέρα το βράδυ ανάμεσα στην Μπράγκα και την Πάκος Φερέιρα.

Η αυλαία της 31ης αγωνιστικής στην Πορτογαλία, «άνοιξε» με την αναμέτρηση της Μπελενέσες με την Σετουμπάλ, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 3-1. Ο Μεγιόνγκ, βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα και σημείωσε και τα τρία γκολ της ομάδας του (13’, 41’, 54’), ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει ο Ριμπέιρο στο 49ο λεπτό.

Τα παιχνίδι της ημέρας:

Μπράγκα-Πάκος Φερέιρα

Την «πάτησε» η Μπράγκα την προηγούμενη αγωνιστική, αφού δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την «γκέλα» της Μπενφίκα, ούτως ώστε να μειώσει την απόστασή της από την 3η θέση η οποία οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτή την αγωνιστική, υποδέχεται την Πάκος Φερέιρα, με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο ενώ περιμένει και απώλειες των «αετών» της Λισαβόνας. Στην αντίπερα «όχθη», η Πάκος Φερέιρα πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα απέναντι στην Ρίο Αβε όμως η προσπάθεια παραμονής συνεχίζεται. Πέρα από την απουσία του αμυντικού Έμερσον, δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα στους φιλοξενούμενους.