Πορτογαλία

Superliga: «Πράσινος» θρίαμβος

Η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, και πέρασε με 2-1 από την έδρα της δυνατής φέτος Σετουμπάλ. Τα «λιοντάρια» πήραν σαφέστατο προβάδιμα με δυο γκολ διαφορά, με σκόρερ τους Μάρτινς και Μουτίνιο, με τους γηπεδούχους να μειώνουν με πέναλτι του Καρλίτος στο 88ο λεπτό. Πλέον, οι πρωτευουσιάνοι βρίσκονται στην 2η θέση του πρωταθλήματος, 5 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Πόρτο, που επιβλήθηκε το Σάββατο το βράδυ, 2-0 στην έδρα της Μπελενέσες.

«Σαρωτική» η Λεϊρία, σκόρπισε στους πέντε «ανέμους» την Νασιονάλ με 4-1, ενώ σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-0 πέτυχε η Ναβάλ επί της Ρίο Άβε. Στο 1-1 «κόλλησαν» Μπράγκα και Αμαδόρα, ενώ η Πάκος Φερέϊρα κέρδισε έστω και δύσκολα με 1-0 τη Ζιλ Βιθέντε. Τέλος, την Δευτέρα το βράδυ, η «αυλαία» της αγωνιστικής «πέφτει» με την αναμέτρηση της Μαρίτιμο με την Γκιμαράες.