Πορτογαλία

Διατήρησε τη διαφορά η Πόρτο

Διατήρησε την διαφορά των οκτώ βαθμών που τη χωρίζει από την δεύτερη της βαθμολογίας Μπενφίκα, η Πόρτο, η οποία επικράτησε με σκορ 3-0 στην έδρα της Πάκος Φερέιρα για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πορτογαλίας. Τα γκολ για τους πρωτοπόρους σημείωσαν οι Οταμέντι στο 11ο λεπτό, Χουλκ με πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και Γουόλτερ δύο λεπτά αργότερα.

Δεν κατάφερε να κάνει την τρίτη διαδοχική της νίκη η Μαρίτιμο στο πρωτάθλημα, μετά το εντός έδρας 1-1 με αντίπαλο την Πορτιμονένσε. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει το προβάδισμα με πέναλτι του Τσο στο 66’, ωστόσο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μιράντα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Πολύ καλή εμφάνιση για την Λεϊρία, η οποία επικράτησε με σκορ 3-0 στην έδρα της Ναβάλ και με αυτό τον τρόπο έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές νίκες. Πήρε το προβάδισμα στο 15ο λεπτό με πέναλτι του Καρλάο, ενώ τα άλλα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων σημείωσαν οι Ζανγκ (65’) και Αμάντο (90+1’). Στο «Ζοσέ Αρκάνιο» η Ολανένσε με τη Νασιονάλ «κόλλησαν» στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στην έκτη θέση, έχοντας 21 βαθμούς.