Πορτογαλία

Superliga: «Κόλλησαν» τα «λιοντάρια»

Σ’ ένα παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες και γρήγορο ρυθμό, η Σπόρτιγκ Λισσαβώνας ήρθε ισόπαλη με 1-1 στο «Ζοζέ Αλβαλάδε», με την «σκληροτράχηλη» Μαρίτιμο. Οι γηπεδούχοι, μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, και ευτύχησαν να προηγηθούν με γκολ του Ρομανιόλι στο 11ο λεπτό. Στη συνέχεια, έχασαν πολλές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και το «πλήρωσαν». Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια, με σκόρερ τον Φαχέλ. Στην επανάληψη, τα «λιοντάρια» δεν είχαν «καθαρό» μυαλό και δεν μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη.

Στα υπόλοιπα ματς του Σαββάτου, η Σετουμπάλ κέρδισε με 2-1 εκτός έδρας την Πάκος Φερέιρα, τη στιγμή που η Γκιμαράες έκανε σημαντικό βήμα «σωτηρίας», έπειτα από το 1-1 με τη Ρίο Άβε σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, όπου αποβλήθηκαν τρεις ποδοσφαιριστές, δύο για «λογαριασμό» των γηπεδούχων. Η Μποαβίστα, από την πλευρά της δεν δυσκολεύτηκε πολύ και επικράτησε με 2-1 της Αμαδόρα. Έτσι, οι πρωταθλητές του 2001, δείχνουν ν’ συνέρχονται τις τελευταίες αγωνιστικές. Σ’ ένα πολύ κακό ποιοτικά αγώνα, Ακαντέμικα και Νασιονάλ, «κόλλησαν» στο 0-0.

Την Παρασκευή το βράδυ, με τον Γιώργο Καραγκούνη στην αποστολή, όχι όμως στην βασική 11άδα, αφού έμεινε στον πάγκο, η Μπενφίκα επικράτησε εύκολα με 3-1 της Ζιλ Βιθέντε κι έφθασε τους 40 βαθμούς, δείχνοντας πως είναι σε πάρα πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση.