Πορτογαλία

Έγινε της... ανατροπής

Παιχνίδι για γερά νεύρα ήταν το Μπέιρα Μαρ-Γκιμαράες (3-2) που ολοκλήρωσε το Σαββατιάτικο πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής στην Πορτογαλία. Πέντε γκολ, δυο ανατροπές στο σκορ και δυο κόκκινες κάρτες στο τέλος του αγώνα για τους φιλοξενούμενους συνέθεσαν ένα υπέροχο ποδοσφαιρικό θέαμα για όσους είχαν την τύχη να το παρακολουθήσουν. Γκολ και θέαμα στον Ντα Λουζ

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 17΄ με τον Τατού και με αυτό το σκορ ολοκλήρωσαν το πρώτο 45λεπτο. Η Γκιμαράες μέσα σε ένα δίλεπτο (70΄-72΄) ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη μέχρι το τέλος.

Η αποβολή του Έντσον στο 82΄ άλλαξε τις ισορροπίες και τρια λεπτά αργότερα ο Εντουάρντο ισοφάρισε. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής χάρισε τη νίκη στην Μπέιρα Μαρ με γκολ στο 89΄.