Πορτογαλία

«Ζωντανή» για Ευρώπη

Εξακολουθεί να ελπίζει για την έξοδο στο Europa league η Νασιονάλ. Η ομάδα της Μαδέιρα επικράτησε με 2-1 της ουραγού Ναβάλ στην έδρα της, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Superliga και παρέμεινε στην έκτη θέση της βαθμολογίας, ένα πόντο πίσω από τις προνομιούχες θέσεις και την πέμπτη Λεϊρία. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν εφτά βαθμούς μακριά από τις θέσεις παραμονής και δύσκολα θα αγωνίζονται και τη νέα αγωνιστική περίοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Η Ναβάλ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και προηγήθηκε στο 14’ με τον Καμόρα. Όμως, σε πέντε λεπτά οι παίκτες της Νασιονάλ «γύρισαν» την αναμέτρηση, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κλαουντέμιρ στο 52’ και το τέρμα του Πίντο στο 57’.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης