Πορτογαλία

Superliga: Νίκη στο τέλος για Νασιονάλ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπρούνο, ο οποίος πέτυχε γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Νασιονάλ επικράτησε με 2-1 της αξιόμαχης Μαρίτιμο, και συνεχίζει την πολύ καλή της πορεία. Στο σπουδαιότερο ματς της αγωνιστικής, η Μπενφίκα υποδέχεται την Κυριακή το βράδυ την Μποαβίστα με μόνο «στόχο» τη νίκη, ενώ η Μπράγκα, «δοκιμάζεται» στην έδρα της Πάκο Φερέιρα.

Το Σάββατο η Πόρτο πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λεϊρία με 3-1, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με τέρμα του Φελίσιο στο 35'. Πέντε λεπτά αργότερα ο Λαφανζέιρο με αυτογκόλ έκανε το 1-1 και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λισάντρο Λόπεζ έφερε τα πάνω κάτω (2-1). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ντιέγκο.

To παιχνίδι της ημέρας:

ΜΠΕΝΦΙΚΑ – ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Οι «αετοί» έχουν σίγουρα το προβάδισμα στην αναμέτρηση με την Μποαβίστα, μιας και μες στο «Ντα Λουζ» συνήθως κερδίζει. Βέβαια η κούραση από το παιχνίδι του Τσάμπιονς Λιγκ και η νίκη-πρόκριση επί της Μάντσεστερ, είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας. Οι φιλοξενούμενοι κατεβαίνουν στο ματς πλήρεις, ενώ οι γηπεδούχοι θα στερηθούν τους Σιμάο, Μίκολι, Μορέιρα και Καραγκούνης.

Τα υπόλοιπα ματς:

Η Ακαντέμικα, είναι σίγουρα το «ακλόνητο» φαβορί κόντρα στην Ρίο Άβε, μιας και στις τελευταίες αγωνιστικές είναι σε πολύ καλή φόρμα. Η Ζιλ Βιθέντε, με τον Μαγκαλιάες στον πάγκο της, θέλει να κάνει μια νέα αρχή απέναντι στη Ναβάλ. Στο ντέρμπι των «ουραγών», Πεναφιέλ και Γκιμαράες θέλουν όσο τίποτε άλλο τη νίκη για να ξεφύγουν από τον «πάτο» της βαθμολογίας. Ένα αμφίρροπο ματς, θα είναι αυτό μεταξύ της Πάκο Φερέιρα με την Μπράγκα, με τους φιλοξενούμενους να προέρχονται από δύο συνεχόμενες ήττες.