Πορτογαλία

Ισόπαλο το ντέρμπι στην Πορτογαλία

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι που διεξήχθη χθες το βράδυ στο «Ντραγκάο». Η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Πόρτο, αποτέλεσμα που κράτησε τους «δράκους» στην κορυφή, αλλά με έναν αγώνα περισσότερο.

Τα «λιοντάρια» προηγήθηκαν με τον Ντέιβιντ στο 48ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης σκόραρε και στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε αφού ο επιθετικός της Σπόρτινγκ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η Πόρτο ισοφάρισε με αυτογκόλ του Άντερσον Πόλγκα στο 65ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Η ομάδα του Κο Αντριάνσε είναι μόνη πρώτη με 28 βαθμούς, αλλά η Νασιονάλ Μαδέιρα που ακολουθεί με 27 και η Μπράγκα που έχει 26, αγωνίζονται μέσα στο Σαββατοκύριακο.

Στη βασική ενδεκάδα της Πόρτο ήταν και πάλι ο Πάουλο Ασουνσάο, ο οποίος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά του αγώνα και πήρε κίτρινη κάρτα στο 72ο λεπτό.