Πορτογαλία

Απίστευτο αυτογκόλ στο Μπράγκα-Ναβάλ (videos)

Εντός έδρας νίκη με 3-1 πέτυχε η Μπράγκα απέναντι στη Ναβάλ, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Liga Sagres. Οι γηπεδούχοι δικαίωσαν έτσι τον τίτλο του φαβορί στην αναμέτρηση, αν και αντιμετώπισαν κάποια προβλήματα στο α’ ημίχρονο. Αξιοσημείωτο της αναμέτρησης το απίστευτο αυτογκόλ του Ορέστες, αλλά και ότι τα τέσσερα γκολ της αναμέτρησης (συμπεριλαμβανομένου και του αυτογκόλ) σημειώθηκαν από Βραζιλιάνους ποδοσφαιριστές.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, όμως ο Μάρσιο Μοσορό άνοιξε με ωραίο σουτ το σκορ για τη Μπράγκα στο 27’. Στην ίδια φάση ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είχε αποκρούσει δύο σουτ των γηπεδούχων, αλλά το τρίτο ήταν και το φαρμακερό.Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αλλά το δυνατό σουτ του Αλάν τράνταξε το δοκάρι του Σαλίν. Το ημίχρονο έκλεισε με μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Ναβάλ να ισοφαρίσει, την οποία έχασε ο Ορέστες, αφού βρήκε σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ Φελίπε. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός μάλιστα αποδείχθηκε μοιραίος, αφού στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ένα δικό του αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Μπράγκα. Ένα απίστευτο πάντως αυτογκόλ όπως μπορείτε να διαπιστώσετε και στο βίντεο...

Στο 81’ ο Πάουλο Σέζαρ (μπήκε αλλαγή στο 67’ στη θέση του Λίμα) έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο αμέσως επόμενο λεπτό έχασαν μια πολύ καλή ευκαιρία να κάνουν το 4-0 με τον Ματέους. Το τελικό 3-1 σημείωσε στο 89’ ο Φάμπιο Ζούνιορ, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο.

Mπράγκα-Ναβάλ 3-1
(27’ Μοσορό, 51’ αυτ. Ορέστες, 81’ Πάουλο Σέζαρ- 89’ Φάμπιο Ζούνιορ)

Οι συνθέσεις

Μπράγκα: Φελίπε, Σίλβιο, Παουλάο (83’ Λέο Φορτουνάτο), Μοϊζές, Έλντερσον, Λουίς Αγκιάρ, Βαντίνιο, Μάρσιο Μοσορό (63’ Σαλίνο), Αλάν, Ματέους, Λίμα (67’ Πάουλο Σέζαρ)

Ναβάλ: Σαλίν, Ορέστες, Καρλίτος, Ντανιέλ Κρουζ, Ροζέριο Κονσεϊσάο, Ζοάο Πέντρο, Γκοντεμές, Μαρίνιο (55’ Καμόρα), Μπολίβια, Άλεξ Οβ (83’ Μανουέλ Κούρτο), Πρεβιταλί (64’ Φάμπιο Ζούνιορ)